7
دقیقه
سرفصل ها
فهرست مطالب
بندر آستارا

بندر آستارا یکی از قطب‌های تجارت دریای خزر

بندر آستارا تنها چند گام تا تبدیل شدن به یکی از قطب‌های تجاری غلات دریای خزر فاصله دارد

در پی برگزاری یک مزایده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی و واگذاری کار به بخش خصوصی در سال ۱۳۸۸، بندر آستارا به تدریج از یک ساحل متروک به یک مجتمع بندری فعال تغییر شکل داد.

مجتمع بندری آستارا اکنون یک بندر چندمنظوره برای ارائه خدمات به کالاهای عمومی، فله، غلات و محمولات کانتینری به شمار می‌رود و مقرر است در آینده نزدیک به جایگاهی برای کشتی‌های رو-رو و مسافری نیز مبدل شود.

شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه که سرمایه گذار اصلی طرح توسعه و بهره برداری از بندر آستارا در قالب یک قرارداد بلند مدت است از جدیدترین شیوه‌ها برای تخلیه و نگهداری و تحویل انواع کالاها، غلات و کالاهای اساسی بهره می‌برد و به تازگی حمل‌ونقل محمولات کانتینری یخچالی و خشک نیز از طریق این بندر رونق پیدا است.

سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر آستارا تاکنون مبلغی معادل ۷۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود که شامل ۱۶ هزارتن سیلو، ۱۰ هزارمتر مربع انبار سرپوشیده، برج مکنده و کانوایر انتقال غلات، ۵ هزارمتر مربع هانگار، ۱۷ هکتار بارانداز و انواع تجهیزات بندری و دریایی است که منجر به گردش سالانه ۲۳۰ هزار تن شده است.

فعالیت در بخش غلات یکی از بخش‌های مورد تمرکز در بندر آستارا محسوب می‌شود که حجم قابل توجهی از سرمایه گذاری انجام شده را تشکیل می‌دهد.

مهندس علیرضا چشم جهان، فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع است که فعالیت عملی خود را در بنادر جنوبی کشور (به ویژه بندرشهید رجایی – بندرعباس) در حوزه نگهداری و تعمیرات تجهیزات بندری و برنامه‌ریزی و کنترل عملیات از سال ۱۳۷۵ آغاز و پس از تکمیل تحصیلاتش در ژاپن و آلمان به مدیریت امور کانتینر و لجستیک بزرگترین شرکت خدمات بندری آن زمان ( تایدواتر خاورمیانه) رسید. از سال ۱۳۹۳ تا اواسط ۱۳۹۶ با بخش لجستیک کنسرسیوم سازنده فرودگاه بین‌المللی عشق آباد همکاری نزدیک داشت و سپس فعالیت خود را در ایران با شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه در سمت مدیر ارشد اجرایی از سر گرفت که در ادامه نقطه نظرات و رویکرد ایشان را در مورد بندر آستارا می‌خوانید.

آستارا، بندری با پسکرانه‌ای وسیع

چشم جهان، در خصوص جایگاه ویژه  بندر آستارا در رابطه با مبادلات منطقه‌ای کالاها گفت: با ورود سرمایه بخش خصوصی، بندر آستارا به بستری آماده برای مبادله و تجارت و ترانزیت انواع کالا از جمله غلات تبدیل شده است. یکی از مزیت‌های ارزشمند بندر آستارا که در نقطه تقاطع کریدور شمال-جنوب (نوستراک) و شرق به غرب واقع است، نزدیکی به کشور ترکیه و اقلیم کردستان عراق است که یک ارزش افزوده برای آن محسوب می‌شود. از سوی دیگر این بندر می‌تواند نقش کانونی را برای مبادلات تجاری استانهای گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی ایفا نماید.

بندر آستارا

  بهره‌مندی از به روزترین شیوه حمل‌ونقل غلات 

وی افزود برای ایجاد پایانه غلات در بندر آستارا از الگوهای بین‌المللی کارآمد بهره برده‌ایم که یکی از این نمونه‌های معتبر بندر مومباسا در کنیا است که هاب غلات آفریقا محسوب می‌شود. همچنین ما با توجه به همکاری نزدیکی که با شرکت کشتیرانی دریای خزر و سایر خطوط کشتیرانی داریم، امیدوار هستیم که امکان حمل‌ونقل غلات و سایر کالاهای اساسی با کانتینر را نیز از طریق بندر آستارا فراهم کنیم چون بهره‌گیری از کانتینر برای نگهداری کالا در بنادر و همچنین حمل غلات و کالاهای اساسی به پسکرانه‌ها مشابه آنچه اکنون در کشور کنیا در حال انجام است، باعث کاهش بخشی از هزینه‌ها و تقلیل ریزش بار در حین تخلیه و بارگیری و و جابجایی و بهبود استفاده از ظرفیت باراندازهای بنادر می‌شود. البته در این پروسه اگر مسائل اسنادی و عملیاتی وجود داشته باشد می‌بایست مورد توجه قرار گرفته و برای موانع احتمالی چاره اندیشی گردد.

ناوگان جاده‌ای همچنان در اولویت برای دسترسی به این بندر

وی در خصوص اهمیت اتصال بندر آستارا به شبکه ریلی کشور و همچنین راه آهن جمهوری آذربایجان، عنوان داشت: کار ساخت راه آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا بیش از دو دهه است که آغاز شده و فعلا از قزوین به ایستگاه لاکان (حوالی رشت) رسیده و بعید می‌دانم به این زودی‌ها به بنادر کاسپین، انزلی و آستارا برسد. از سوی دیگر راه آهن جمهوری آذربایجان که به شبکه ریلی روسیه و اروپا متصل است با فاصله‌ای کم نسبت به بندر آستارا وارد ایران شده اما تصور نمی‌کنم برنامه عملی برای اتصال به بندر آستارا برای آذریها و طرف ایرانی در اولویت باشد. لذا مجتمع بندری آستارا برای سال‌های متمادی پیشِ رو فقط می‌تواند روی شبکه جاده‌ای کشورمان حساب کند.

 

بندر آستارا، موقعیتی مطلوب برای استفاده از مزایای منطقه ویژه اقتصادی

چشم جهان همچنین گفت، بندر آستارا با دارا بودن حدود ۵۵ هکتار وسعت و مجاورت با چهار استان گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان  غربی، سیاستی مبتنی بر جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی را در زمینه‌های مختلف دنبال می‌کند و آنان می‌توانند برای ساخت کارخانه آرد و ایجاد واحدهای صنعتی مرتبط با غلات سرمایه گذاری کنند و از مزیت همکاری متقابل با شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه بهره ببرند.

البته فرصت‌های سرمایه گذاری در بندر آستارا محدود به حوزه غلات و کالاهای اساسی نیست و در بخش‌هایی مانند گردشگری، تفریحات دریایی، احداث سردخانه، سایت کانتینر یخچالی، پایانه کشتی‌های رو-رو و مسافربری، ایجاد خطوط کشتیرانی برای حمل محمولات تجاری و مسافر، مخازن ذخیره‌سازی نفت و فرآورده‌های نفتی و شیمیایی، روغن‌های خوراکی و غیر خوراکی، احداث سیلو و انبارهای ذخیره سازی، مراکز لجستیکی برای پردازش و بسته بندی و توزیع انواع کالاها فرصت‌های مناسبی وجود دارد.

سرمایه گذاران بندر آستارا از چه مزیت‌هایی در منطقه ویژه اقتصادی آستارا بهره‌مند می‌شوند؟

وی در پاسخ گفت: مهمترین موضوع این است که در بندر آستارا، گفتگوی بخش خصوصی با بخش خصوصی برای جذب سرمایه در جهت توسعه بندر امکان پذیر شده و این مذاکرات و قراردادهای حاصل از آنها از پیچیدگی‌های دولتی در امان است.

نوع قرارداد با سرمایه‌گذاران علاقه مند به فعالیت در بندر آستارا مانند سایر بنادر کشور به صورت B.O.T است که در صورت امکان، مشارکت با شرکت کاوه نیز می‌تواند شکل پیدا کند.

هم اکنون به عنوان نمونه دو شرکت خصوصی در قالب قراردادهای طویل مدت در حال ساخت انبار در  آستارا هستند که می‌تواند به افزایش ظرفیت انبارش غلات و کالاهای اساسی کمک کند.

سرمایه گذاران داخلی و خارجی می‌توانند از تمامی مزیت‌های قانونی منطقه ویژه اقتصادی ازجمله آزادی ورود و خروج سرمایه به منطقه، واگذاری یا فروش کالاهای وارده از طریق قبض انبار قابل معامله و  تفکیکی و همچنین تفکیک و تغییر نام قبوض انبار، تبدیل و بسته‌بندی کالاها جهت صادرات مجدد، معافیت‌های مصوب گمرکی برای ورود کالاهای ساخته شده در منطقه ویژه به داخل کشور، صادرات، ترانزیت، ترانشیپ و صدور مجدد کالا بدون تشریفات پیچیده گمرکی، استفاده از تخفیف ویژه در هزینه‌های بندری، عوارض گمرکی و سود بازرگانی جهت پردازش، تولید، تبدیل، تکمیل محصولات، ورود ماشین‌آلات، قطعات یدکی، وسایل نقلیه سرمایه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز به منطقه برای تولید بدون پرداخت حقوق گمرکی، استفاده نمایند.

چشم جهان در خصوص لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی واقعی در بنادر، گفت: به صورت کلی اگر بخواهم بگویم، رقابت دولت و نهادهای فرادولتی با بخش خصوصی برای تصدی گری یک آفت جدی برای کسب و کار در بنادر است که می‌بایست برایش چاره اندیشی شود.

اگر بخواهید به طور خاص در مورد این موضوع صحبت کنم، باید بگویم که تعمیق کانال دسترسی بندر آستارا  از جمله تعهدات دولت برای توسعه و بهبود فعالیت این بندر است و خیلی ضرورت دارد که به طور کامل در طول دوره زمانی مشخص شده به انجام برسد.

 

از طرف دیگر، ابلاغ و اجرایی شدن کد گمرکی مستقل، بازنگری تعرفه‌های خدمات بندری در جهت متعادل ساختن درآمد و هزینه‌های بخش خصوصی برای مواجهه با تورم موجود ناشی از کاهش ارزش پول ملی ازجمله توقعات بخش خصوصی از دولت است.

 

عملکرد بندر آستارا از سال 1392-1399:

بندر آستارا

اخبار و مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.