4
دقیقه
سرفصل ها
فهرست مطالب
بندر انزلی، سکان‌دار ۵۰ درصد حجم صادرات کالاهای غیرنفتی کشور

بندر انزلی، سکان‌دار ۵۰ درصد حجم صادرات کالاهای غیرنفتی کشور

شرکت کشتیرانی دریای خزر همواره در تلاش بوده تا به توسعه صادرات دریایی با ایجاد رقابت در زمینه تعرفه در مقابل حمل و نقل جاده‌ای و ریلی قدم بردارد تا از این طریق مشتریان را به بهره‌مندی از حمل و ‌نقل دریایی در زمینه صادرات و ترانزیت در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب ترغیب نماید. بر این اساس نزدیکی بندر انزلی به شهرهای مهم از جمله غرب استان تهران، البرز و قزوین موجب شد تا این بندر در سال گذشته به جهت صادرات کالاهای غیرنفتی با ۵۰ درصد حجم صادرات مواجه شود.

 

توسعه کریدور شمال به جنوب به واسطه بهره‌مندی از خطوط کانتینری

کاپیتان تفتی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر در گفتگو با نشریه نگاشته با بیان اینکه توسعه صادرات و ترانزیت در بندر انزلی با بهره‌مندی از انواع کانتینرها و ایجاد فرهنگ کانتینری در بنادر شمالی کشور از جمله اولویت‌های مهم شرکت کشتیرانی دریای خزر در طول دوره فعالیت خود بوده است، گفت: خطوط کانتینری مستقیم از بندر آکتائو و آستاراخان به بندر انزلی و بالعکس با حضور دکتر اسلامی (وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم) افتتاح شد. از این رو به جرات می‌توان گفت که با راه‌اندازی این خط هم اکنون هفته‌ای دو کشتی از بندر انزلی به مقصد آکتائو و یک کشتی به مقصد بندر آستاراخان حرکت می‌کند.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر در پاسخ به نوع سرمایه گذاری این شرکت در بخش ذخیره سازی غلات، خاطرنشان کرد: در ارتباط با فعالیت شرکت کشتیرانی دریای خزر در زمینه ذخیره سازی و انبارداری غلات می‌توان گفت که این شرکت هم اکنون دارای یک سیلو با ظرفیت ۴۵ هزار تن ذخیره سازی غلات در بندر انزلی است که آماده خدمت‌رسانی مشتریان این بندر جهت انبارش غلات است.

وی درباره علت انتخاب بندر انزلی برای فعالیت و سرمایه‌گذاری، اذعان داشت: بندر انزلی به عنوان نزدیک‌ترین بندر آزاد به استان‌های صنعتی از جمله تهران، البرز و قزوین به شمار می‌رود که امتیاز قابل توجهی برای فعالان اقتصادی است. همچنین وجود حمل و نقل ریلی تهران-رشت باعث شده است که دسترسی به بندر انزلی بیش از پیش راحت‌تر باشد. از این رو قیمت تمام شده حمل کالا برای صادرات می‌تواند برای فعالان اقتصادی به صرفه باشد و این بندر را جهت سرمایه‌گذاری در لیست خود قرار دهند. از سویی از زمان فعالیت این شرکت در بندر انزلی رابطه خوبی با سازمان بنادر و دریانوردی در زمینه‌های رعایت استانداردها، نوبت دهی کشتی‌ها، فعالیت‌های سیلو برقرار شده است که منجر به همکاری مطلوبی شده است.

 

پیشنهاد استفاده از بارنامه الکترونیکی به جای بارنامه کاغذی

مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر در ارزیابی نسبت به زیرساخت‌های ذخیره‌سازی غلات در بندر انزلی، اظهار داشت: زیرساخت‌های ذخیره‌سازی غلات در بندر انزلی نیازمند به روزرسانی بخش تخلیه و بارگیری است تا سرعت این عملکرد افزایش یابد. همچنین در پی برگزاری جلسه با سازمان بنادر و دریانوردی پیشنهاد شد که از بارنامه الکترونیکی به جای بارنامه کاغذی استفاده شود که در این خصوص نیاز است گمرک جمهوری اسلامی نیز همکاری لازم را به عمل آورد و امید است در آینده‌ای نزدیک صدور بارنامه‌ها جهت سهولت کار فعالان اقتصادی به صورت الکترونیکی صورت گیرد.

 

حضور پررنگ شرکت کشتیرانی دریای خزر در بندر آستارا

کاپیتان تفتی در پاسخ به چگونگی همکاری شرکت کشتیرانی دریای خزر با شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه، گفت: بندر آستارا به واسطه قرارگیری در منطقه ویژه اقتصادی آستارا، به دلیل این‌که در مرکز پخش محصولات گلخانه‌ای و یخچالی قرار دارد، بندری ارزشمند به شمار می‌رود. از سویی بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد سردخانه بین بنادر شمالی کشور، متعلق به مناطق اطراف بندر آستارا است، لذا برآن شدیم تا از آبان ماه سال 99 با ایجاد خطوط حمل و نقل کانتینری معمولی و یخچالی ارتباط قوی‌تری را با بنادر روسیه و قزاقستان، ایجاد نمائیم. شرکت کشتیرانی دریای خزر سرمایه گذاری مستقیمی در این بندر ندارد اما در جهت رسالت کشتیرانی در بنادر شمالی کشور، از بندر آستارا نیز استفاده کرده است.

لزوم ارتقای فرهنگ بهره‌مندی از کانتینر در واردات و صادرات کالا در بنادر شمالی کشور

مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر در پایان با تاکید بر این که طرح توسعه‌ای سیستم حمل و نقل در بنادر دریای خزر آن طور که باید محقق نشده و به سطح مدرن آن نرسیده ، یادآور شد: از آنجایی که میانگین بارندگی در بنادر شمالی دریای خزر، شش ماه در سال اعلام شده است لذا کاهش حجم انبارش، کاهش سرعت ذخیره‌سازی، لجستیک و بارگیری غلات در این بنادر مشهود است. ارتقای فرهنگ بهره‌مندی از کانتینر در امر واردات و صادرات با توجه به وسعت کم محوطه های بنادر شمالی و به تبع آن کاهش زمان تخلیه و بارگیری می‌تواند راهکاری ارزشمند برای توسعه فعالیت بنادر باشد.

اخبار و مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.