6
دقیقه
سرفصل ها
فهرست مطالب

مروری بر مدل‌های تجاری دیجیتال

در مقاله قبل با تجارت دیجیتال آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم با برخی از مدل‌های تجاری دیجیتال آشنا شویم.

مدل تجاری 1: رایگان (Free)

مدل تجاری 1: رایگان (Free)

در این مدل، شرکت‌ها یک محصول یا خدمت را به صورت رایگان ارائه می‌دهند و ایده پشت استفاده از این روش درآمدزایی راحت‌تر در صورت عادت کاربران به محصول یا خدمات می‌باشد.

پس از ارائه نسخه رایگان یک محصول می‌توان از طریق روش‌های زیر کسب درآمد کرد:

  • ارائه‌ی یک نسخه پایه رایگان و یک نسخه بهتر غیر رایگان از محصول یا خدمات مدنظر.
  • ارائه رایگان خدمات یا محصول به یک گروه هدف و ارائه غیررایگان همان محصول و خدمات به گروه هدفی دیگر.
  • ارائه رایگان محصول یا خدمات، اما ارائه غیر رایگان موارد آموزشی، آموزش بیشتر یا محصولات اطلاعاتی.

 

مدل تجاری 2: فریمیوم (Freemium)

مدل تجاری 2: فریمیوم (Freemium)

مدل فریمیوم می‌تواند مشابه مدل رایگان کار کند. شرکت‌ها یک محصول یا خدمت را با قابلیت‌های محدود به صورت رایگان در دسترس قرار می دهند و سعی می کنند کاربران را متقاعد کنند که اشتراک پولی این سرویس‌های رایگان را تهیه کنند. این کار امکان جذب مشتری با حداقل تبلیغات را فراهم می‌کند!

فریمیوم به ویژه برای محصولات و خدمات با قابلیت بالقوه دسترسی گسترده مناسب است. به عنوان مثال Spotify سرویس پخش موسیقی خود را به صورت رایگان و با تبلیغات ارائه می‌دهد و اگر کاربران اشتراک پولی آن را تهیه کنند، می‌توانند بدون وقفه تبلیغاتی به موسیقی گوش دهند و موسیقی را برای استفاده آفلاین بارگیری کنند.

 

مدل تجاری 3: متن باز (Open Source)

مدل تجاری 3: متن باز (Open Source)

یکی از مدل‌های تجاری دیجیتال، مدل متن باز می‌باشد که نه تنها باعث دسترسی آزاد به نرم افزارها می‌شود، همچنین این فرصت را به کاربران خود می‌دهد تا به طور فعال در تغییرات محصول شرکت داشته باشند. کسب درآمد با یک مدل متن باز ممکن است دشوار باشد. به عنوان مثال شرکت‌هایی مانند RedHat، از راه فروش اشتراک‌های غیر رایگان برای دسترسی به آموزش و خدمات مربوط به نرم افزار متن باز درآمد خود را کسب می‌کنند.

 

مدل تجاری 4: تجارت الکترونیکی (E-Commerce)

مدل تجاری 4: تجارت الکترونیکی (E-Commerce)

شرکت‎‌های تجارت الکترونیکی از محبوب‌ترین (و بزرگترین) مدل‌های تجاری دیجیتال هستند. به عنوان مثال بازارهای آنلاین به ارائه‌دهندگان مختلف بستری مرکزی را برای ارائه محصولات و خدمات با قیمت‌های رقابتی ارائه می‌دهند و سپس این شرکت‌های تجارت الکترونیکی برای هر فروش، کمیسیونی را دریافت می کنند. این بازارهای آنلاین موفق، از طریق عوامل مختلفی مانند قابلیت اطمینان، حمایت از خریدار یا تحویل رایگان، امتیازاتی را از کاربران خود به دست می‌آورد.

 

مدل تجاری 5: مبتنی بر تقاضا (On-Demand)

مدل تجاری 5: مبتنی بر تقاضا (On-Demand)

تمام روز منتظر هستید تا سرانجام سریال مورد علاقه شما شروع شود؟ این انتظار دیگر مربوط به گذشته است! امروزه ما با سرعت خودمان و طبق برنامه‌ریزی خودمان محتوا را مصرف می‌کنیم که این امر به واسطه پلتفرم‌های به اصطلاح مبتنی بر تقاضا امکان پذیر است. با استفاده از این پلتفرم‎‌ها، می‌توان به برنامه‌ها و فیلم‌های مورد علاقه خود در هر زمانی دسترسی پیدا کرد. در خدمات دیگر سرویس‌هایی مانند Uber یا اسنپ با استفاده از مدل مبتنی بر تقاضا انقلابی در حمل و نقل عمومی ایجاد کرده‌اند. همچنین AirBnB نیز با اقامت مبتنی بر تقاضا انقلابی را در صنعت هتلداری ایجاد کرده است.

اینگونه کسب و کار‌ها از پلتفرم‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند تا افراد بتوانند از هرجایی مستقیما با یکدیگر تعامل کرده و ارتباط برقرار کنند. عامل موفقیت این نوع کسب‌وکارها این است که یک تجربه کاربری بی عیب و نقص را به کاربران خود ارائه می‌دهند و به ساده ترین شکل ممکن عمل می‌کنند.

 

مدل تجاری 6: اشتراکی (Subscriptions)

مدل تجاری 6: اشتراکی (Subscriptions)

شرکت‌های بی‌شمار موفقی وجود دارند که برای مدل‌های تجاری دیجیتال خود از فروش اشتراک‌ استفاده می‌کنند. اما این مدل چطور کار می‌کند؟ مشتریان به جای اینکه یکبار کالا یا خدمات را بخرند، برای استفاده از آن هزینه ماهانه یا سالانه منظمی را پرداخت می‌کنند.

مزایای این مدل برای شرکت‌ها عبارت است از:

  • کاربران وفادار
  • درآمد مستمر
  • خط فروش قابل برنامه ریزی و پیش‌بینی

این شرکت‌ها به منظور مشترک نگه داشتن طولانی مدت مشتریان خود، پلتفرم‌های خود را به طور منظم بروزرسانی می‌کنند.

 

مدل تجاری 7: تبلیغات (Advertising)

مدل تجاری 7: تبلیغات (Advertising)

می‌توان برای مدل کسب‌وکار دیجیتال خود از تبلیغات نیز استفاده کرد. به عنوان مثال گوگل تقریبا تمام سرویس‌ها و برنامه‌های خود را به صورت رایگان در دسترس قرار می‌دهد. ولی از طرف دیگر، از داده‌های جمع‌آوری شده از طریق موتور جستجوی خود با یک شبکه تبلیغاتی به نام AdWords که اکنون Google Ads نامیده می‌شود، کسب درآمد می کند. کسب ذرآمد از طریق این مدل مستلزم تسلط بر بازار می‌باشد.

 

مدل تجاری 8: همتا‌به‌همتا (Peer-to-Peer)

مدل تجاری 8: همتا‌به‌همتا (Peer-to-Peer)

شبکه P2P یک بستر غیرمتمرکز است که در آن دو طرف در یک معامله شرکت می‌کنند. کاربران می‌توانند به عنوان مثال از این بستر برای خرید یا فروش کالا یا خدمات استفاده کنند و مستقیما با یکدیگر (بدون شخص ثالث) ارتباط برقرار کنند. بزرگترین چالش در چنین مدلی وابستگی عرضه و تقاضا به یکدیگر است. از یک طرف برای جذب بیشتر مشتریان به پلتفرم یک کسب‌وکار به تقاضای کافی نیاز است و از طرف دیگر، به تولیدکنندگان کافی برای تولید تقاضا نیز نیاز می‌باشد.

 

مدل تجاری 9: درآمد پنهان (Hidden Revenue)

مدل تجاری 9: درآمد پنهان (Hidden Revenue)

درآمد پنهان به مدلی از درآمدزایی اشاره دارد که در آن کاربران محصول یا خدمات به سختی متوجه کسب درآمد آن می‌‌شوند. این شرکت‌ها از راه استخراج داده‌های مربوط به کاربران خود و فروش آن‌ها کسب درآمد می‌کنند. در این مدل، خدمات اصلی برای عموم مردم رایگان می‌باشد.

اخبار و مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.