مصر توافق كرد تا کشتی مسدودکننده کانال سوئز را آزاد کند - آسام تدبیر

مصر توافق كرد تا کشتی مسدودکننده کانال سوئز را آزاد کند

کشتی کانتینربر اورگیون که کانال سوئز را در ماه مارچ (فروردین ۱۴۰۰) مسدود کرده بود.

مصر پس از توافق با مالکان و بیمه‌گران کشتی کانتینربر اورگیون، تصمیم بر آزاد سازی این کشتی که کانال سوئز را در ماه مارچ (فروردین ۱۴۰۰) مسدود کرده بود، گرفت. طرفین این توافق اعلام کردند که اجازه خروج این کشتی از دریاچه تلخ بزرگ (Great Bitter Lake)، واقع در نقطه میانی کانال، یعنی همان جایی که کشتی توقیف شده بود، داده می‌شود.

کشتی اورگیون با ۴۰۰ متر طول که مالکی ژاپنی دارد و توسط خط کشتیرانی اورگرین تایوان در حال بهره برداری بوده در کانال سوئز به گل نشست و مسیر عبور و مرور سایر کشتیها را بست. شش روز بعد و پس از یک عملیات امداد و نجات گسترده و شبانه روزی که با چندین فروند یدک کش، لایروب و بیل مکانیکی انجام شد، کشتی اورگیون از گل درآمد و مصری‌ها ادعا کرده‌اند که طی این عملیات یک نفر هم کشته شده است. در اثر این واقعه، تجارت جهانی مختل شد و صدها کشتی مجبور شدند برای عبور از آبراه ۱۹۳ کیلومتری سوئز که مدیترانه را به دریای سرخ متصل می‌کند و کوتاهترین ارتباط دریایی بین آسیا و اروپا را فراهم می کند، منتظر بمانند.

در ابتدا اداره کانال سوئز ۹۱۶ میلیون دلار ، از جمله ۳۰۰ میلیون دلار برای جایزه نجات و ۳۰۰ میلیون دلار برای از دست دادن شهرت و اعتبار، و ۳۱۶ میلیون دلار بابت خسارات فیزیکی وارده به کانال از مالک و بیمه گر کشتی اورگیون، درخواست كرد. اما UK Club پرداخت چنین مبلغی را رد کرد و آن را “فوق العاده بزرگ” و “تا حد زیادی بدون سند و مدرک” توصیف کرد. بعدا مصری‌ها تقاضای خود را بابت غرامت به ۵۵۰ میلیون دلار کاهش دادند، اما طبق گزارش‌ها، مالکان و بیمه‌گران پیشنهاد پرداخت ۱۵۰ میلیون دلار را داده‌اند. هیچ یک از دو طرف شرایط این توافق و مبلغ غرامت را اعلام نکرده‌اند، اما رئیس اداره کانال سوئز (SCA)، اسامه ربیع، گفته است که به عنوان بخشی از این توافق، یک یدک کش دریافت خواهد شد.

ارزش کالاهای داخل ۱۸۰۰۰ تی‌ای‌یو کانتینر در حال حمل توسط کشتی اورگیون، نزدیک به یک میلیارد دلار برآورد شده است. این محصولات شامل کالاهایی برای شرکت‌های بزرگ چند ملیتی مانند سازنده چینی رایانه‌های شخصی Lenovo و غول مبلمان سوئدی IKEA و همچنین کالاهایی برای مشاغل کوچکتر مانند شرکت انگلیسی تولید کننده پوشاک Snuggy و سازنده دوچرخه Pearson 1860 می‌باشد.

دسته‌ها