مقایسه آمار عملکرد پایانه‌های کانتینری بندر ام‌القصر با بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر - آسام تدبیر

مقایسه آمار عملکرد پایانه‌های کانتینری بندر ام‌القصر با بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر

مقایسه فعالیت بندر ام‌القصر با آمار عملکرد کانتینری بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر

مهم‌ترین بندر تجاری عراق یعنی بندر ام‌القصر واقع در شهر بصره، در انتهای خلیج فارس می‌باشد. آخرین اطلاعات از عملیات کانتینری در این بندر حاکی از آن است که مجموع عملکرد پایانه‌های کانتینری بندر ام‌القصر در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱.۲۵۰.۰۰۰ تی‌ای‌یو (اندکی کمتر از عملکرد بندر شهید رجایی) بوده است. در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۱ نیز پایانه‌های کانتینری بندر ام‌القصر، بالغ بر ۵۵۰ هزار تی‌ای‌یو فعالیت داشته‌اند. با وجود بحران‌های عدیده در عراق، این کشور سرمایه‌گذاری قابل توجهی را بر روی زیرساخت‌ها و روساخت‌های خود از طریق مشارکت‌های بین‌المللی انجام داده است.

بندر ام القصر

هم اکنون شرکت‌های شناخته شده بین‌المللی از قبیل MSC، CMA CGM، ICTSI و Gulftainer به همراه سایر شرکای عراقی در حال سرمایه‌گذاری و فعالیت در پایانه‌های کانتینری بندر ام‌القصر عراق هستند. در همین حال مجموع عملیات بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر در ایران که به نوعی همسایه بصره محسوب می‌شوند، در سال گذشته ۱۳۸ هزار تی‌ای‌یو بوده، که معادل تقریبا یک دهم فعالیت پایانه‌های کانتینری بندر ام القصر می‌باشد.

همچنین اعلام شده است که عمق آبخور بندر ام‌القصر ۱۲ متر بوده و هم اکنون آمادگی پذیرش کشتی‌های کانتینری با ظرفیت ۹۰۰۰ تی‌ای‌یو را دارد.

دسته‌ها