افزایش توان بندر چابهار برای پذیرش کشتیها و نگهداری و تحویل کالاهای اساسی

افزایش ظرفیت بندر چابهار برای پذیرش کشتی‌ها و نگهداری و تحویل کالاهای اساسی

■ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، به منظور افزایش ظرفیت انبارش کالا در بندر چابهار، تسریع در تخلیه و بارگیری و نگهداری استاندارد و تحویل محمولات صادراتی، وارداتی و ترانزیتی، احداث یک باب انبار چند منظوره در مساحت ۱.۷ هکتار در قالب یک قرارداد BOT بیست ساله، در آبان ماه سال ۱۳۹۹ در بندر شهید بهشتی توسط بخش خصوصی ایرانی آغاز و در اردیبهشت ۱۴۰۱ و زودتر از برنامه زمانبندی به بهره برداری رسید.

■ بهروز آقایی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به محقق شدن سرمایه‌گذاری ۲۱۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی و وضعیت مطلوب پروژه های سرمایه گذاری اذعان داشت: توسعه زیرساخت‌های لجستیکی در بندر چابهار با استفاده از طرح‌های بخش خصوصی و توسعه کسب و کارهای بندری و ایجاد اشتغال پایدار از مهم‌ترین اهداف سال جاری می باشد.

■ بندر چابهار، حدود ۱۰ درصد از تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی کشور را انجام می دهد و حائز رتبه سوم، پس از بندر امام (ره) و بندرعباس است.

■ تا پیش از این، کمبود انبارهای سرپوشیده، یک چالش مهم برای بندر چابهار در جهت پذیرش کشتی های حامل کالاهای اساسی و نحوه نگهداری این قبیل کالاها به ویژه در محدوده بندر شهید بهشتی محسوب می شد که اغلب از روش حمل یکسره، برای غلبه بر این چالش استفاده گردیده است.

■ با تکمیل انبار سرپوشیده جدید و آماده شدن سیلوی ۱۰۰ هزار تنی در بندر شهید بهشتی، چابهار جایگاه خود را به عنوان قطب جدید واردات کالاهای اساسی تقویت خواهد کرد.

■ چابهار همزمان با توسعه بندر شهید بهشتی، اکنون کانون مهمی برای صادرات مواد معدنی، مصالح ساختمانی و مواد نفتی برای محور شرق کشور محسوب می شود.

 

منبع:

https://chabaharport.pmo.ir/

نوشتهٔ پیشین
از چین به نروژ با راه آهن – اکنون از طریق دریای خزر
نوشتهٔ بعدی
ترافیک کریدور میانی دوباره افزایش می‌یابد – خدمات جدیدی در راه است
اردیبهشت 1401
ش ی د س چ پ ج
 111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
07080910  
فهرست