"عصر دیجیتال" به چه معناست؟

“عصر دیجیتال” به چه معناست؟

“عصر دیجیتال” به چه معناست؟

عصر دیجیتال که عصر اطلاعات، عصر کامپیوتر و یا عصر رسانه­‌های جدید نیز نامیده می‌شود، از اواسط قرن بیستم میلادی آغاز شد. در این عصر شاهد یک تغییر دوره‌ای سریع از اقتصاد مبتنی بر تولید انبوه کالا و خدمات صنعتی به اقتصادی مبتنی بر فناوری­های پیشرفته و دیجیتال بوده‌ایم. در این عصر، فناوری نه تنها در خدمت تولید بیشتر قرار گرفته بلکه زندگی انسان را دچار تغییرات عمیق­‌تری نیز کرده‌است. به بیان ساده‌تر، عصر دیجیتال را می‌توان برهه‌ای از تاریخ تعریف کرد که در آن استفاده از فناوری‌های دیجیتال در سرتاسر دنیا رایج و گسترده شد و وابستگی بشر به این دست فناوری‌ها به بالاترین حد خود رسید.

در عصر دیجیتال، دیگر ابزارهای فناورانه، تنها «ابزارهایی» در اختیار انسان نیستند بلکه خود به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان تبدیل شده­‌اند. برای انسان امروز گوشی هوشمند و یا اینترنت بخشی از «تجربه زیستی» بوده و دیگر تنها ماهیت «ابزار» را ندارند. امروزه در این عصر، توسعه­‌ی دسترسی به فناوری از یک حوزه­‌ی‌ جغرافیایی یا یک طبقه­‌ی اجتماعی خاص فراتر رفته و به جزء جدایی‌ناپذیری از زندگی تبدیل شده‌ و یادگیری ماشین و هوش مصنوعی با زندگی بشر پیوند خورده‌است. در حال حاضر، فناوری ابزاری در خدمت سیستم نیست، بلکه خود خالق سیستم‌های جدید است. در عصر اطلاعات، کسب‌وکار و فناوری به دو عنصر جدایی‌ناپذیر تبدیل شده و لازم و ملزوم یکدیگرند.

در عصر دیجیتال محصولات و خدمات نیز تحت تاثیر سونامی دیجیتالی شدن قرار گرفته‌­اند. نه تنها کالاها و خدمات جدیدی ظهور کرده‌ بلکه بیشتر کالاها و خدمات سنتی نیز در این عصر تحت تاثیر فناوری‌های مختلف قرار گرفته‌اند. در این عصر سازمان­‌ها و کسب­‌وکارها، دیگر تنها به تولید و عرضه­‌ی کالا و خدمات نمی­‌‌پردازند بلکه در همکاری و رقابتی ظریف و بی پایان با استفاده از فناوری و خلاقیت، در جهت تولید و عرضه­‌ی «تجربه­‌ی زیستی» به مشتریان و مخاطبان خود تلاش می­‌کنند. در نهایت در این دوره، محور اصلی ایجاد ارزش در دنیا، فناوری‌های دیجیتال هستند که به جزء جدایی‌ ناپذیری از زندگی انسان‌ها بدل شده‌اند.

 

ویژگی‌های اساسی سازمان­‌ها در عصر دیجیتال
  • مقیاس

در عصر دیجیتال مفهوم مقیاس و صرفه‌جویی ناشی از آن به کلی متحول شده‌است. در جهان قبل از عصر دیجیتال بسیاری از شرکت­‌ها به دنبال دستیابی به صرفه‌جویی ناشی از مقیاس بودند. تولید کننده‌­ای که می­‌توانست فرصت تولید و فروش بیشتری را بدست آورد قادر بود تا سودآوری خود را بیشتر کند. از سوی دیگر این صرفه‌جویی ناشی از مقیاس محدودیت­‌هایی را به همراه داشت. یک تولید کننده‌­ی صنعتی برای تولید بیشتر از سقف تولید خود باید سرمایه گذاری سنگینی را برای بالا بردن ظرفیت تولید خود انجام می­‌داد. این واقعیت باعث می­‌شد تا در بسیاری از موارد چندین رقیب در یک بازار وجود داشته‌باشند و به رقابت با یکدیگر بپردازند.

  • سرعت

در عصر دیجیتال سرعت یکی از ویژگی‌های اساسی است. در این عصر، پیشرفت‌ و تحول در کمترین زمان ممکن اتفاق می‌افتد. کسب‌وکارها با راهبردهای مناسب به سرعت رشد می‌کنند و با استراتژی‌های نادرست به سرعت از صحنه رقابت حذف خواهندشد. به عنوان نمونه، هر یک از شرکت‌های سنتی لیست پانصد شرکت برتر فورچون بطور متوسط در حدود بیست سال برای افزایش ارزش خود به یک میلیارد دلار زمان لازم داشته‌­اند. امروزه  این زمان در کسب‌وکارهای حوزه دیجیتال به لطف فناوری‌های تحول‌آفرین به سه تا چهار سال تقلیل یافته‌است.

  • دامنه

از اواخر جنگ جهانی دوم به بعد، بسیاری از شرکت‌ها کسب‌وکار خود را به حوزه‌های هم جوار گسترش دادند. برای مثال، شرکت‌های بسته‌بندی گوشت، در فرآیند تولیدشان، از مواد جانبی برای تولید چرم، صابون و کود استفاده کرده­‌اند. یا شرکت هوندا از فناوری اصلی خود در زمینه تولید موتورسیکلت، برای تولید خودروها، چمن‌زن‌ها و موتور هواپیماها استفاده کرده‌­است.

شرکت‌های عصر دیجیتال برای پیش­‌بینی دقیق نیاز مشتریانشان به داده و تحلیل‌گری وابسته‌اند. در حالی که شرکت­‌های سنتی برای برطرف کردن نیاز مشتریان خود از تجربه‌کردن و سپس گسترش شایستگی‌های اساسی خود برای توسعه در بخش‌های مختلف بازار استفاده می­‌کردند.

شرکت‌های عصر دیجیتال مانند گوگل، اوبر، نت‌فلیکس، ایربی‌ان‌بی و آمازون می‌توانند با استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی حجم عظیمی از داده‌ها را جمع‌آوری و تحلیل کنند و دامنه فعالیت خود را از طریق محصولات و بازارهای جدید (حتی در صنایع غیرمرتبط) گسترش دهند.

یکی از ویژگی‌های اساسی عصر دیجیتال گسترش دامنه‌ی صنایع و کم‌رنگ شدن مرز صنایع است. بسیاری از کسب‌وکارها به منظور خلق ارزش بالاتر در صنایعی که به ظاهر نامرتبط با فعالیتشان است نیز مشارکت دارند. به‌عنوان نمونه در عصر دیجیتال اتومبیل را کامپیوتری تعریف می‌کنند که چهار چرخ دارد و بر بستر ابر، داده‌ها را ارسال و دریافت می‌نماید. در این صنعت شرکت‌هایی همچون اپل، اینتل و تسلا را می‌بینیم. شاید در نگاه اول این شرکت‌‌ها در خودروسازی سررشته نداشته باشند، اما به لطف عصر دیجیتال و نقش کلیدی فناوری‌ها به بازیگران اصلی این حوزه تبدیل شده‌اند.

 

مدیران پیشرو در این عصر چه ویژگی‌هایی دارند؟

کارشناسان، به منظور اطمینان از دستیابی کسب‌وکارها به نتایج مطلوب در عصر دیجیتال، راهکارهای زیر را به مدیران پیشرو در این عصر پیشنهاد می‌دهند. مدیران پیشرو در عصر دیجیتال باید:

  • نیاز به تغییر را درک کنند و کسب و کار خود را بر مبنای نیازهای این عصر بازآفرینی کنند.
  • تلاش کنند تا بهترین تجربه‌ی شخصی سازی شده را به هر مشتری ارائه دهند و در طول «سفر مشتری» با آن‌ها همراه باشند.
  • داده‌محور باشند. داده‌­ها بزرگترین سرمایه سازمان در عصر دیجیتال هستند. هر سازمان باید برنامه­‌ی حرفه­‌ای و منظمی را برای کسب بالاترین ارزش از داده­‌های در دسترس خود داشته باشد.
  • سرمایه انسانی و استعدادهای موجود در سازمان خود را به بهترین نحو مدیریت کنند. آن‌ها باید بتوانند با پیاده سازی یک «فرهنگ دیجیتال» بستر مناسب به‌کارگیری ملزومات عصر دیجیتال را در آن فراهم ­آورند.
  • از حرفه­‌ای­‌ها برای اطمینان از صحت مسیری که طی می­‌کنند بهره ببرند. مشاوران حرفه‌­ای «کسب‌وکار دیجیتال» قادرند به بهترین نحو این مدیران و سازمان‌هایشان را در تحلیل، طراحی و پیاده‌­سازی کسب‌وکار دیجیتال خود یاری رسانند.

 

نوشتهٔ پیشین
ثبت نام دوره سوم فراآموزی شروع شد
نوشتهٔ بعدی
صنعت ۴.۰: بررسی اجمالی تکامل صنعت جهان
فهرست