تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال شامل ادغام و نحوه استفاده از فناوری دیجیتال در تمام زمینه های یک کسب و کار، ایجاد فرآیندهای تجاری جدید و یا اصلاح یک کسب و کار، فرهنگ و تجارب مشتری برای تأمین نیازهای تجاری و بازار می­باشد. این تصور نو و جدید از تجارت در عصر دیجیتال، همان تحول دیجیتال است، که اساسا نحوه عملکرد و ارائه ارزش به مشتریان را تغییر می دهد، همچنین یک تغییر فرهنگی است که سازمان ها را ملزم می کند تا به طور مستمر وضعیت موجود را به چالش بکشند ، آزمایش کنند و از شکست نترسند.

از سویی دیگر تحول دیجیتال، تغییری شگرف در عملکرد یک سازمان و یا یک کشور با محوریت فناوری‌های تحول‌آفرین است. اینترنت­اشیا، رایانش ابری، اپلیکیشن‌های موبایل، رسانه‌های اجتماعی، واقعیت مجازی و افزوده، تحلیل‌گری داده، هوش مصنوعی و بلاک‌چین از مهم‌ترین انواعِ فناوری‌های تحول‌آفرین هستند. تحول دیجیتال به معنی استفاده تزئینی و مدگرایانه از فناوری‌های نامبرده نیست، بلکه زمانی می‌توانیم مدعی تحولی دیجیتال شویم که این فناوری‌ها، مدل‌های کسب‌وکار، تجربه‌های ذ‌ینفعان مانند  مشتریان و کارکنان در سطح سازمانی و شهروندان در سطح ملی و فرایندهای عملیاتی ما را به نحو مطلوبی زیر و رو کرده باشند.

انجام این تحول فراتر از نقش های سنتی مانند فروش، بازاریابی و خدمات به مشتری است. تحول دیجیتال با نحوه تفکر و تعامل با مشتریان آغاز و پایان می یابد. همانطور که برای مدیریت تجارت به جای کاغذ از برنامه های هوشمند استفاده شد، با تحول دیجیتال  فرصتی بزرگی برای درگیری تجارت با مشتریان از طریق فناوری دیجیتال فراهم میشود.

به قول جرج وسترمن، پژوهشگر برجسته دانشگاه ام.آی.تی، تحول دیجیتال به ‌مثابه تبدیل کرم ابریشمِ سازمان به پروانه است و نه تبدیل آن به تنها یک کرم ابریشمِ سریع‌تر.

تحول دیجیتال برای همه مشاغل از مشاغل کوچک گرفته تا بنگاه­های اقتصادی ضروری است. این پیام از طریق همه سخنرانی ها، میزگردها، مقاله ها یا مطالعات مربوط به چگونگی رقابت مشاغل با افزایش دیجیتالی شدن جهان دریافت می­شود. آنچه برای بسیاری از رهبران تجارت روشن نیست معنای تحول دیجیتال است. تحول دیجیتال به‌زعم بسیاری از صاحب‌نظران این حوزه، بیش از آنکه چالشی فناورانه برای سازمان‌ها باشد، چالشی انسانی است. مطالعات متعدد توسط شرکت‌های مشاوره مطرح نشان می‌دهد که مهم‌ترین مانع موفقیت تحول دیجیتال، «فرهنگ» و «مهارت»‌های دیجیتال می‌باشد.

وسترمن می‌گوید: “انتظارات مشتری بسیار فراتر از آن چیزی است که شما واقعا می‌توانید انجام دهید. این به معنای بازاندیشی اساسی در مورد کارهایی است که با کمک فناوری در سازمان انجام می‌دهیم..”

 

 

تاریخچه توجه به اصطلاح تحول دیجیتال

 

تاریخچه توجه به اصطلاح تحول دیجیتال

 

با استفاده از ابزار گوگل ترند، به نظر می‌رسد که این اصطلاح حدودا از سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ مورد توجه قرار گرفته است.

البته اگر به قسمت ابتدایی نمودار توجه کنیم، مشاهده می‌شود که در سال‌ ۲۰۰۴ هم تا مدتی این واژه استفاده می‌شده و در جستجوهای اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.جستجوهای سال ۲۰۰۴ را می‌توان به مقاله اریک اشتولترمن و آنا فورس در Information Technology and the Good Life نسبت داد. به نظر می‌رسد آنها برای نخستین بار این اصطلاح را به صورت جدی و رسمی به کار برده‌اند.

 

 

چرا تحول دیجیتال مهم است؟

سالیان سال افراد با مراجعه به فروشگاه‌های فیزیکی، خرید خود را انجام داده و می‌دهند. با تولد سایت‌هایی مانند آمازون دات کام، خرید الکترونیکی و آنلاین، به زندگی ما وارد شد. اما در سال ۲۰۱۷، شرکت آمازون تولدی کاملا دیجیتالی داشت و فروشگاه دیجیتالی خود را با عنوان آمازون گو را افتتاح کرد. این فروشگاه به‌صورت فیزیکی وجود دارد اما با استفاده از فناوری‌های تحول‌آفرین، فرایند انتخاب، خرید و پرداخت مشتری را جذاب و خوشایند کرده است به‌نحوی‌که مشتری بدون توقف و در اسرع وقت می‌تواند خرید راحتی داشته باشد.

به طور کلی دو نوع سازمان در بستر تحول دیجیتال وجود دارند:

 1. سازمان هایی که فعالیتهای دیجیتال را انجام میدهند.
 2. سازمان هایی که نوآوران دیجیتال محسوب میشوند.

همه گیری COVID-19 فوریت جدیدی را برای دستیابی به اهداف تحول دیجیتال ایجاد و بسیاری از سازمان ها را مجبور به سرعت بخشیدن به کار تحول کرده است.

با وجود این تحولات رهبران فناوری اطلاعات با چالش هایی از جمله بودجه بندی، استعدادیابی و تغییر فرهنگ دست و پنجه نرم می­کنند. طبق نتایج تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده، بودجه‌های جهانی برای فناوری‌ها و خدمات تحول دیجیتال ۱۰٫۴ درصد در سال  ۲۰۲۰ افزایش پیدا کرده و به ۱٫۳ بیلیارد دلار رسیده است.

یک تجارت ممکن است به چندین دلیل تحول دیجیتال به خود بگیرد. اما تا حد زیادی، محتمل ترین دلیل این است که کسب و کار ها برای بقای خود مجبور هستند متحول شوند. به دنبال همه گیری کرونا، توانایی سازمانی برای انطباق سریع با اختلالات زنجیره تامین، فشارهای بازار و تغییر سریع انتظارات مشتری بسیار مهم شده است.

در یک رویداد رهبران فناوری اطلاعات بیان کرده اند که از زمان شروع همه گیر شدن ویروس، رفتار مصرف کننده به سرعت از بسیاری جهات تغییر کرده است. آنها  توصیف کرده اند که چگونه سیستم های خودکار بهینه شده در مناطقی مانند مدیریت زنجیره تامین هنگام مواجهه با تغییرات سریع در تقاضا و عرضه از بین رفت، واقعیتی که تقریبا همه در سطح همه گیری با آن روبرو شده اند .

زود است که حدس بزنیم کدام تغییرات طولانی مدت در مصرف کننده باقی میماند. با این حال، رادنی زمل می گوید که در رفتار مصرف کننده “جنبه های دیجیتال تقریبا در همه دسته ها شتاب گرفته است.” به عنوان مثال از هر چهار آمریکایی سه نفر رفتار جدیدی را برای خرید انجام می­دهند.

اگرچه تحول دیجیتال با توجه به چالش ها و خواسته های خاص سازمان بسیار متفاوت خواهد بود، اما در بین مطالعات موردی و چارچوب های منتشر شده چند معیار مشترک وجود دارد که همه رهبران تجارت و فناوری باید در هنگام تحول دیجیتال در نظر بگیرند.

 

 

این عناصر در تحول دیجیتال اغلب ذکر می شوند
 • تجربه ی مشتری
 • چابکی عملیاتی
 • فرهنگ و رهبری
 • امکان نیروی کار
 • یکپارچه سازی فناوری دیجیتال

این در حالی است که هر سازمان توصیه های خاص خود و گام ها یا ملاحظات متمایزی هم دارد .

هشت فرمان کلیدی برای افزایش شانس موفقیت‎تان در تحول دیجیتال:

 • درک نادرست تحول دیجیتال را جدی بگیرید.
 • دیجیتال را با فناوری اطلاعات اشتباه نگیرید.
 • تحول دیجیتال خود را برون‌سپاری نکنید.
 • نگاه چابک و تجربه‌گری شاه‌کلیدهای تحول دیجیتال هستند.
 • فرهنگ دیجیتال را پرورش دهید.
 • رهبران دیجیتال را جذب کرده یا پرورش دهید.
 • استعدادهای دیجیتال خود را تقویت کنید.
 • مسیری منحصر به فرد را در پیش بگیرید.

 

 

مثال هایی از تحول دیجیتال:

خرده فروشی

خرده فروشی در دوران دیجیتال کاملا متحول شده است. فناوری‌های دیجیتال تجربه خرده فروشی را برای مصرف کنندگان و صاحبان کالا بهبود بخشیده است، از کارت های وفاداری و کوپن های الکترونیکی گرفته تا سیستم های تجزیه و تحلیل، موجودی خودکار، خریدارانی که قبلا کوپن روزنامه‌ها و مجلات را می گرفتند اکنون فقط تلفن‌های خود را هنگام پرداخت برای نشان دادن تخفیف و معاملات داخل فروشگاه نشان می دهند. هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، خریدهایشان با سیستم های دیجیتالی انجام میشود که روند رفتار مصرف کننده را ردیابی و تحلیل و سپس به سیستم‌های موجودی و خرید پیوند می‌خورند و رویدادهای شخصی سازی شده ای را برای مشتری مانند ایمیل و پیام کوتاه فعال می‌کنند. با استفاده از مسیرهای دیجیتال که به برنامه های تلفن همراه پیوند دارند، می توان شخصی سازی اضافی تجربه در فروشگاه را در هنگام ورود خریداران خاص به فروشگاه ، فعال کرد.

تحول دیجیتال در مرسک

در سال 2017 اتحاد مرسک لاین و مایکروسافت، باعث ایجاد تحولی عظیم در این غول کشتیرانی شد. مایکروسافت با پشتیبانی از دارایی های با ارزش خود مانند شرکت مخابراتی، استفاده از تجهیزات و عملکرد تأمین کننده، به عنوان شریک برای سفر تحول دیجیتال مرسک انتخاب شد.

Microsoft Azure بستر دیجیتال مرسک و کمک به نوآوری‌های مدل کسب و کار  این مرکز میباشد.این بستر مایکروسافت برای افزایش عملکرد، افزایش دید و پیش بینی زنجیره های تأمین و بهبود خدمات به میلیون ها مشتری مرسک در سراسر جهان استفاده میشود. در مجموع، مرسک تخمین می زند که قدرت داده به شما کمک می کند سالانه ده ها میلیون دلار صرفه جویی کنید. ابراهیم گوکچن، مدیر ارشد دیجیتال، مرسک می­گوید: “هدف ما ساده سازی و افزایش دید در زنجیره های تأمین از طریق ارائه یک تجربه دیجیتالی بی پایان است.” و “Microsoft Azure سنگ بنای استراتژی دیجیتال ما است و یک بستر مشترک را فراهم میکند. در Azure، ما همچنین در حال ایجاد بازارچه ای از برنامه ها و محصولات دیجیتال هستیم که عملکردها را بهبود می بخشد و تصمیمات تجاری بهتری را دنبال می کند.”

مرسک برنامه‌ های بزرگی برای استفاده از راه حل های دیجیتال برای ایجاد انقلابی در نحوه بهره برداری از دارایی های خود دارد که برخی از آنها در حال انجام هستند. امروزه هر کشتی توسط GPS ردیابی می شود و به وسیله ارتباطات ماهواره ای به ساحل متصل می شود. با استفاده از داده های تولید شده از جریان سنج ها، سیستم های کنترل و زنگ هشدار و سنسورها مرسک می تواند بهره وری سوخت را تجزیه و تحلیل کرده، میزان ماندگاری درگاه را کاهش دهد و طراحی های بهتری در شبکه ارائه دهد.

 

نوشتهٔ پیشین
اکوسیستم دیجیتال
نوشتهٔ بعدی
فناوری‌های دیجیتال در صنعت کشتیرانی
فهرست