ترافیک کریدور میانی دوباره افزایش می‌یابد - خدمات جدیدی در راه است

ترافیک کریدور میانی دوباره افزایش می‌یابد – خدمات جدیدی در راه است

تداوم مشکلات حمل و نقل مستقیم دریایی بین بنادر چین و اروپا، رغبت صاحبان کالا و فورواردرها را برای استفاده از کریدور میانی بین آسیا و اروپا افزایش داده است.

شرکت راه آهن آذربایجان و یکی از بازیگران فعال در کریدور میانی می‌گوید: حمل و نقل کانتینری در میدل کریدور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سه ماه مشابه در سال گذشته ۲۸ درصد افزایش یافته است.

این مسیر ریلی، چین را به اروپا از طریق قزاقستان، دریای خزر، آذربایجان و گرجستان متصل می‌کند و به جایگزین محبوبی برای مسیر ریلی شرقی – غربی که روسیه و بلاروس می‌گذشت، تبدیل شده است.

در حالی که سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ کمتر از ۱۶ هزار کانتینر از این کریدور عبور کرده بودند، سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ این رقم به ۱۹۵۰۰ کانتینر رسید.

با تمام این اوصاف، کریدور میانی هنوز نقش بزرگی در حمل و نقل وسیع کالا بین آسیا و اروپا ندارد.

قبل از حمله روسیه به اوکراین، سهم کریدور میانی بین ۳ الی ۵ درصد از جابجائی‌ها بود، در حالی که مسیر اصلی قزاقستان – روسیه – بلاروس بیشترین سهم را از آنِ خود می‌کرد. اما اکنون بخش بیشتری از این ترافیک به کریدور میانی منتقل شده است.

البته این تغییر با چالش نیز همراه است، زیرا ظرفیت کریدور میانی نیازمند افزایش است.

اولین گام برای تحقق این هدف با بیشتر شدن سرویس کشتیرانی فیدری در دریای خزر بین آکتائو و باکو اتفاق افتاد و تعداد کشتی‌ها از دو به سه فروند افزایش پیدا کرد و در سپتامبر (شهریور) امسال به شش سرویس می‌رسد.

از سوی دیگر، زیرساخت‌ها باید ارتقا پیدا کنند.

مسیری که از گرجستان و از طریق بندر پوتی در سواحل دریای سیاه به بندر کنستانزای رومانی (با ۲ روز دریانوردی) می‌رسد، اگرچه از نظر تعداد کشتی‌ در مضیقه نیست ولی از زیرساخت‌های قدیمی ریلی در رومانی برای ادامه مسیر به داخل قاره اروپا رنج می‌برد.

کریدور ریلی توسعه‌ یافته‌تر، خط راه‌آهن باکو – تفلیس – قارص است که از جمهوری آذربایجان و گرجستان به ترکیه می‌رود.

این مسیر چندین سال است که با موفقیت ترافیک اوراسیا را تسهیل می‌کند، اما بیشتر برای رساندن کانتینرها به مقاصد مختلف در نیمه جنوبی اروپا مفید است.

شرکت ADY Container که زیر مجموعه راه آهن جمهوری آذربایجان است گفته که دو سرویس جدید را به بندر کنستانزا در رومانی آغاز خواهد کرد. مبدا یک سرویس از بندر آکتائو (قزاقستان) در ادامه کریدور میانی و دیگری از بندر ترکمن باشی (ترکمنستان) در امتداد دالان تراسیکا است که هر دو از دریای خزر عبور می کنند.

به گفته کارشناسان، یک مسیر ریلی دیگر هم که می تواند به ظرفیت و توان حمل ریلی بین آسیا و اروپا بیافزاید، اتصال خط ریل ترکمنستان به ایران در جهت ادامه مسیر به سمت ترکیه است که به دلیل مشکلات تعویض بوژی و ترانشیپ کانتینرها در مرز و کندی مانور و سیر حرکت واگنها تاکنون سهم قابل توجهی از این جابجایی ها عاید کشورمان نشده است.

همچنین مسیرهای دریایی آکتائو و ترکمن باشی می‌توانند با اتصال به بنادر کاسپین، انزلی و آستارا زمینه ادامه مسیر کانتینرها را به سمت ترکیه و جنوب اروپا فراهم کنند که به دلیل فقدان سرویس حمل دریایی منظم و اقتصادی از مبادی آکتائو و ترکمن باشی به سمت بنادر شمالی ایران، همچنان باکو به عنوان نقطه اتصال کریدورهای میانی و تراسیکا و دریای خزر به سمت گرجستان، ترکیه و اروپا محسوب می‌شود‌.

منبع:
www.railfreight.com

نوشتهٔ پیشین
افزایش ظرفیت بندر چابهار برای پذیرش کشتی‌ها و نگهداری و تحویل کالاهای اساسی
نوشتهٔ بعدی
منطقه آزاد جبل علی یک پارک لجستیک جدید ایجاد می کند
اردیبهشت 1401
ش ی د س چ پ ج
 111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
07080910  
فهرست