انتشار مقاله نیلوفر سمنانی مدیر اجرایی آسام تدبیر دانش با موضوعیت بانوان دریانورد در شماره 387 ماهنامه صنعت حمل‌ونقل

انتشار مقاله نیلوفر سمنانی مدیر اجرایی موسسه آسام تدبیر دانش با موضوعیت بانوان دریانورد در شماره 387 ماهنامه صنعت حمل‌ونقل

فرآیندها و رویه‌ها را به نفع مشارکت بانوان دریانورد متحول کنیم

قرن هاست که دریانوردی با حضور مردان یکی دانسته شده و یکی از معدود صنایعی است که کمترین تعداد نیروی کار زن را دارد. این امر به طور طبیعی بر شرطی شدن کلیه باورها و اقدامات ذینفعان مرتبط با صنعت دریایی تأثیر گذار بوده است. دلایل مختلفی از جمله باورها و نگرش‌ها درباره شغل در دریا، عدم آگاهی کافی از فرصت‌ها، تعصبات فرهنگی و غیره منجر به جایگاه امروز ما زنان در این صنعت مهم در تجارت جهانی شده است.

از سوی دیگر، تعداد ناچیز بانوان دریانورد چه در ایران و چه در دنیا به وضوح نشان می‌دهد که تشویق بانوان به شغل دریانوردی بسیار کم پرداخته شده است، و این در حالی است که ما شدیدا به ایجاد یک اکوسیستم مناسب در این صنعت نیاز داریم. از این رو لازم است برای ورود بانوان در عرصه کسب‌وکارهای دریایی اهتمام زیادی صورت بگیرد.

اولین قدم برای حل رسیدن به این هدف، اعتراف به مشکلات آن است. زمان آن فرا رسیده است که با حضور بانوان دریانورد شرایط گذشته تغییر کند و اطمینان حاصل شود که همه در دریا برابر هستند.

عدم تعادل جنسیتی شدید است که برای اصلاح آن به زمان زیادی احتیاج داریم و این چیزی نیست که یک شبه اصلاح شود، زیرا باید طرز تفکرها تغییر کند. باید اکوسیستم مناسبی برای بانوان دریانورد جوان ایجاد شود تا بتوانند انتخاب‌های شغلی بیشتری را در صنعت دریایی داشته باشند. از منظر شایستگی، دانش و توانایی، هیچ چالشی نباید وجود داشته باشد، بزر گترین چالش در واقع دیدگاه مردانی است که معمولاً عادت ندارند با زنان کار کنند و گاهی ناخواسته موفقیت را برای زنان دشوارتر و نشدنی‌تر می‌کنند. همچنین جنبه‌های فیزیکی و طراحی و چیدمان کشتی‌های قدیمی نیز باید در نظر گرفته شود، به عنوان مثال، رختکن‌های معمولی
کشتی‌ها برای جنسیت‌های مختلف مناسب نیستند.

از دیگر چالش‌های ورود زنان در این زمینه، مبارزه با این تفکر است که چنین مشاغلی فقط مناسب مردان است و آنها به مهارت‌هایی نیاز دارند که بیشتر مختص مردان است. درست است که شغل دریانوردی گاهی اوقات می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد، اما بی‌تردید چیزی نیست که زنان قادر به انجام آن نباشند. باری جذب بیشتر زنان در این صنعت، باید اطمینان حاصل کنیم که آنها محیط کاری امن، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی، در اختیار دارند.

یکی از راه حل های غلبه بر این دست مشکلات این است که از حضور بیش از یک زن در بخش‌ها و جایگاه‌های مختلف کشتی استفاده شود. یکی دیگر از دلایل حضور کمرنگ دریانوردان زن، نبود سازمان‌های آموزشی است. چنین سازمان‌هایی می‌توانند کارگاه‌ها و سمینارهایی به زنان جوان کمک می‌کند تا بتوانند از تجربه
متخصصین در این حوزه بهره‌مند شوند تا آنها آمادگی لازم برای توسعه حضو موثر و قوی در بخش دریایی را به دست آورند.

در راستای تحقق این امر، دولت هند و خط کشتیرانی مرسک برای بانوان دریانورد هندی گام‌های جالب توجهی برداشته که منجر به ارتقای جایگاه بانوان در بخش دریایی شده است. بسته‌های کمک آموزشی و تشکیل تیم اختصاصی تحول فرهنگی در این خط معظم کشتیرانی از آن جمله است. رویکرد رهبری برای بانوان ایمنی روانی را به ارمغان می‌آورد زیرا باید ایمنی جسمی و روانی را به طور مساوی در اولویت قرار دهیم.

ما در کشورمان می‌توانیم با الگو گرفتن تجربیات شرکت‌های پیشرو از جمله شرکت مرسک هند، رویه‌ها و فرآیندها را به نفع مشارکت حداکثری بانوان درعرصه دریانوردی متحول کنیم.

نوشتهٔ پیشین
آمار تجارت ایران با کشورهای نوار ساحلی خزر طی دو ماه اول سال 1401
نوشتهٔ بعدی
شماره دوم هفته‌نامه خبری آسام دیلی منتشر شد
فهرست